Giga Panoramy – Toruń

Giga panoramy - Bulwar Toruń

Giga Panoramy

Panofotografia – Zdjęcia tworzące ogromny obraz, od kilkunastu do kilkuset milionów pikseli. Górna granica wielkości giga panoramy jest teoretycznie nieokreślona. Jednak potrzebna moc obliczeniowa rośnie wykładniczo w stosunku do wielkości obrabianego ujęcia.  W związku z olbrzymimi ilościami danych, ściśle określa się wielkość wynikowej panoramy (+10%). Poniżej prezentujemy widok na Bulwar Filadelfijski w Toruniu, wykonany w wielkości ponad 57mln. pikseli.

Giga panoramy - Bulwar Toruń
Bulwar Filadelfijski Toruń

Obraz takiej wielkości dostarcza ogromną ilość detali. Do pobrania plik pełnej wielkości Panorama Toruń 57mpx. Poniżej prezentujemy wybrane kadry panoramy. Jak widać detali nie brakuje.

Giga Panoramy często służą do dokumentowania zabytków i ich elewacji ale także do szczegółowego fotografowania obrazów czy rzeźb. W przypadku wykonywania prac remontowo-budowlanych, stosuje się fotodokumentację przed i po wykonawczą. Często też  stan bądź wartość dzieła uniemożliwia jego skanowanie lub przewiezienie do studia fotograficznego.  Fotografowanie odbywa się bez promieniowania UV (bez lamp błyskowych), które mogłoby mieć negatywny wpływ na dany eksponat. Zastosowanie robota sterującego aparatem skraca czas wykonywania zdjęć a także eliminuje pomyłki wynikające z ilości ujęć i ich ścisłej pozycji. Brak jednego zdjęcia uniemożliwia złożenie kompletnej panoramy.